YıLıN DüğüNüNDE KIMSENIN GöZü TACı BILE GöRMEDI: HERKES GELININ AYAKLARıNA BAKTı!

Herkes yılın düğünü olacağını söyleyip aylar öncesinden beklemeye başlamıştı. Sonunda o düğün gerçekleşti. Her ne kadar kendileri davetli olmasalar bile o töreni görmek için nefeslerini tutanların beklediği o büyük gün geldi ve hatta geçti bile.

DÜĞÜN BİTTİ AMA KONUŞULANLAR BİTMEDİ

Ürdün Kralı 2. Abdullah ile Kraliçe Rania'nın dört çocuğundan en büyüğü olan, tahtın veliahtı 28 yaşındaki Prens Hüseyin ile Suudi Arabistan'ın önde gelen ailelerinden birine mensup olan aynı yaştaki mimar Rajwa Al Saif; Ürdün'ün başkenti Amman'da evlendi.

Genç çiftin evlilik törenine dünyanın dört bir yanındaki ülkelerin temsilcileri ve elbette kraliyet ailesi üyeleri katıldı.

Önce nikah, ardından düğün, Rajwa'nın gelinliği, konukların kıyafet tercihleri derken, böylesine göz önünde her düğünde olduğu gibi konuşulacak çok şey de kaldı geride. 

Sosyal medyada düğünle ilgili olarak iki ayrıntı ön plana çıktı. Elbette Rajwa'nın gelinliği ve sonraki eğlencede giydiği beyaz tuvaleti çok konuşuldu. Ama bunları geride bırakan bir ayrıntı daha vardı : Rajwa'nın gelinliğinin altına giydiği ayakkabılar.

KATE İLE WILLIAM SÜRPRİZİ

Düğünün sürpriz konukları ise İngiltere'den gitti. Galler Prensi William ile Galler Prensesi Catherine, genellikle bu tür etkinliklerde yer almazdı. Ama bu kez fazla beklentiye girmeyen hayranlarına sürpriz yaptı çift. Kate ile William düğündeyalnız değillerdi.

Prens Andrew'nun büyük kızı Prenses Beatrice ile kocası Edoardo Mapelli Mozzi de düğünün konukları arasındaydı. Hatta sosyal medyadaki kartal gözlü kullanıcıların iddiasına göre Kate Middleton'ın annesi Carole ile kız kardeşi Pippa da oradaydı.

KUTLAMALAR BİR HAFTA ÖNCE BAŞLADI

Prens Hüseyin ile Rajwa Al Saif'in düğününden bir hafta önce ilk kutlamalar başladı. Önce geçtiğimiz hafta gelin onuruna bir kına gecesi düzenlendi. Beyaz üzerine altın rengi işlemelerle süslü kıyafetiyle parıldayan Rajwa'nın kına gecesine de kayınvalidesi Kraliçe Rania'nın yaptığı konuşma damgasını vurdu. 

Düğünden bir gün önce de damat Hüseyin için Ürdün Silahlı Kuvvetleri'ndeki görev arkadaşları sürpriz bir parti düzenledi. Aynı gün sokaklar da bayram yeri gibiydi. Ülkenin kültürel çeşitliliğini yansıtan müzik ve dans grupları sokaklarda geçit yaptı. Halkın büyük bölümü de genç prens ile gelinin mutluluğuna ortak oldu.

1993 YILINDAN SONRA İLK KEZ BÖYLE BÜYÜK BİR KUTLAMA YAPILDI

Düğün töreninin ülke için ayrı bir önemi daha var. Elbette ülkede başka düğünler de yapıldı, bunlardan biri de geçtiğimiz mart ayında gerçekleşti. O düğünde Kral ile Kraliçe'nin büyük kızları Prenses Iman, Cemil Thermiotis ile hayatını birleştirdi. İki ay önceki o düğün de gayet gösterişliydi. 

Ama Veliaht Prens'in düğünü bir başka. Ülke, 1993 yılında beri bu kadar büyük çapta ve böylesine geniş katılımlı bir tören görmedi. Bir başka deyişle Hüseyin ile Rajwa'nın düğünü, 30 yıl sonra ülkenin tarihine damgasını vurdu.

Amman bu kadar gösterişli bir düğüne 1993 yılının haziran ayında ev sahipliği yapmıştı. O gün henüz veliaht prens olan bugünün kralı Abdullah ile bugünün kraliçesi Rania Al Yassin, tıpkı kutlamaları günler öncesinden başlayan büyük bir törende hayatlarını birleştirmişti. 

YILIN DÜĞÜNÜNDEN NOTLAR: Özetle Hüseyin ile Rajwa evlendi. Dünyanın dört bir yanından konuklar da bu mutluluğa tanıklık etti. Aylarca beklenen düğünün ardından da geride konuşulacak çok şey kaldı. Şimdi bütün bunlara bir bakalım istedik.

GELİNİN AYAKKABILARI OLAY OLDU

Düğünün en çok ilgi çeken ayrıntılarından biri de uzun boylu bir genç kız olan Rajwa'nın  düz topuklu ayakkabıları oldu. Özetlemek gerekirse bu ayakkabılar çok beğenilmedi. Sosyal medyada ciddi ciddi eleştirenler hatta alay konusu yapanlar bile oldu. 

Bu yorumlara bakılırsa, binlerce kişi Rajwa'nın, gelinliğin altına giydiği ayakkabılardan gözlerini alamadı. Ama bunun nedeni o bir çift beyaz ayakkabının güzelliği değildi. Bazı kişiler "Tamam, damattan uzun boylu görünmek istemiyorsan düz topuklu giy. Ama hiç değilse gelinliğe uyumlu, daha güzel bir model seçseydin" diyerek gelin Rajwa'ya seslendi. 

Bazı kişiler de Fransa'nın eski cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'yi örnek gösterdi bu konuda. Model karısı Carla Bruni'den daha kısa boylu olan Sarkozy, onunla arasındaki bu eşitsizliği dengelemek için yüksek tabanlı ayakkabı giyiyordu.

Yorum yapanlardan bazıları da damat "Keşke Damat Hüseyin de böyle yüksek tabanlı bir ayakkabı tercih etseydi" diyerek görüşlerini belirtti. 

İKİNCİ DÜĞÜN İTALYA'NIN SARDİNYA ADASINDAAma ona geçmeden önce bir başka ayrıntıyı da hatırlatalım. Hüseyin ile Rajwa için yapılan ilk evlilik töreniydi bu. Çünkü genç çift bir de İtalya'nın Sardinya adasında ikinci bir düğün yapacak.

Aslında belli ki olabildiğince gizli tutulmaya çalışılan bu düğünü gözler önüne seren de çevrecilerin isyanı oldu. Düğün için kiralanan villanın önüne geçici olarak inşa edilen çardak nedeniyle çevreciler ayaklandı.

GEÇEN YIL NİŞANLANDILAR

Prens Hüseyin ile Rajwa El Sahif'in nişanlandığı haberi Ürdün kraliyet ailesinin resmi sosyal medya hesaplarından 17 Ağustos 2022 günü duyuruldu. Kraliçe Rania kendi Instagram hesabını kullanarak 28 yaşındaki büyük oğlu Hüseyin'in evliliğe ilk adımı attığı haberini takipçileriyle paylaştı.

O fotoğraflarda gelinin yanı sıra en az onun kadar Rania'nın mutluluğu da dikkatlerden kaçmadı. Kraliçe Rania, Kral Abdullah ile evliliğinden dünyaya gelen ilk çocuğu Veliaht Prens Hüseyin'in Rajwa Al Saif ile nişanlandığını Instagram hesabından "benim üçüncü kızım" sözleriyle duyurdu.

 "Üçüncü kızımı karşılamaktan dolayı heyecanlıyım" diye yazan Rania, Rajwa'ya da "Aileye hoş geldin" diye seslendi. Kraliçe Rania, her iki genç adına da mutlu olduklarını satırlarına ekledi.Rania, hem Hüseyin'in hem de nişanlısı Rajwa'nın varlıklarının kendileri için bir neşe ve zevk olduğunu belirtip "İki kızım vardı, üç oldu. Sevincimiz tarif edilemez" diye yazdı.

NASIL TANIŞTIKLARI HEP MERAK KONUSU OLDU

Bugüne kadar özel hayatıyla ilgili ser verip sır vermeyen Prens Hüseyin ile Rajwa'nın nasıl tanıştığı da merak konusu olmuştu. Çünkü iki genci nişan öncesinde kimse birlikte görmemişti.

Öte yandan Hüseyin'in kardeşi Iman'ın evlendiği, hatta onun uğruna dinini bile değiştiren  Cemil Alexander Thermiotis, ABD'de tanıştı. Genç çift, bir aşk evliliği yaptı. Ancak Rajwa ile Hüseyin cephesinde durum biraz daha farklı gibi görünüyordu yorumlara göre. 

Her ne kadar bu konuda resmen bir açıklama yapılmamış olsa da bir iddiaya göre onları aileleri tanıştırmıştı. Bu konuda ayrıntı verenler bile vardı. 

ANNESİNİN KUZENİ KRALİYET AİLESİ ÜYESİYLE EVLİ

Aslında Rajwa Al Saif'in ailesi, zaten bir süredir başka bir çiftin evliliği nedeniyle Ürdün kraliyet ailesine yakındı. Çünkü genç kızın annesi, Rajwa'nın evlenmeye hazırlandığı Prens Hüseyin'in amcası Fahda Al Hashem'in karısı Sharifa ile kuzen.

Yani Rajwa, annesinin kuzeninin evliliği sayesinde Ürdün kraliyet ailesiyle yakınlaştı. Söylentilere göre de gençleri birbirine uygun görüp tanıştıran aileleri. Yani bir nevi 'görücü usulü' diye tanımlayabiliriz bu durumu. 

Hem uzaktan da olsa Rajwa'nın ailesinin Ürdün kraliyet ailesine yakınlığı hem de ülkesinin önde gelen soyadlarından birini taşıması, kraliyet gelini olarak seçilmesinin nedenleri.

GERÇEKTEN SEVDİĞİ KIZDAN AYRILMAYA MI ZORLANDI?

Bu bir görüştü elbette. Ama sonra Hüseyin bu durumun iddia edildiği gibi olmadığını katıldığı bir etkinlikte anlattı. 

Birçok kişi iki gencin, kesinlikle bir aile büyüğü tarafından tanıştırıldığı görüşündeydi. Bunun nedeni de ilginç. Hüseyin ile Rajwa, kamera karşısına geçtiklerinde diğer kraliyet ailesi üyeleri gibi aşk dolu görüntüler sergilemiyor.

Hatta birbirleriyle el ele bile tutuşmuyorlar. Bu durum da iki gencin, aslında birbirlerine aşık olmadığı, "öyle gerektiği için" evlenmek zorunda kaldıkları yorumlarının yapılmasına eden oldu.

Özellikle de Hüseyin'in nişanlısına uzak duruşu, hatta kısa süre öncesine kadar başka bir genç kızla flört ettiği söylentileri de bu durumu körükledi. Birçok kişi "Ailesi diğer genç kızdan ayırıp Rajwa ile nişanladı" yorumunu yaptı. 

GELENEKLERE GÖRE DAVRANDIKLARINI SAVUNANLAR OLDU

Ama diğer yandan da iki gencin tam olarak Ortadoğu geleneklerine göre davrandığını savunanlar vardı. Onlara göre kültür farklı olduğu için Hüseyin ile Rajwa'nın, örneğin Prens Harry ile Meghan Markle gibi toplum karşısında birbirlerini öpmesi, ele ele tutuşması çok da olası değildi.

İddialar bir yana iki gencin aile büyükleri tarafından tanıştırıldığı görüşü hakimdi. Hatta sadece Ürdün'de değil, dünyanın dört bir yanındaki Magazin basınında da durum bu şekilde ele alındı. Sonuçta Rajwa, uzaktan da olsa Ürdün Kraliyet ailesiyle bağlantılı olan biriydi. Annesinin bir kuzeni, Prens Hüseyin'in amcasının eşiydi. Bu sayede de Hüseyin ile tanışabilmişti. 

'ESKİ BİR OKUL ARKADAŞIM TANIŞTIRDI'

Ama sonunda, Hüseyin nişanlısıyla nasıl tanıştığını anlattı. İki genç nişanlı, geçtiğimiz günlerde Ürdün kraliyet ailesini himayesindeki bir vakfın düzenlediği söyleşiye katıldı.

İşte orada Hüseyin, Rajwa ile nasıl tanıştığını anlattı. Prens "Rajwa ile eski bir okul arkadaşım aracılığıyla tanıştım. Kendimi şanslı olarak nitelendiriyorum. Çünkü insan her gün Rajwa gibi biriyle tanışmaz" dedi.

Yani özetlemek gerekirse Prens Hüseyin, Suudi Arabistanlı Rajwa al Saif ile nasıl tanıştığını açıklayarak bu konuda iddialar ileri sürenlere de "ters köşe" yapmış oldu.

 KİM BU YENİ PRENSES?

Ürdün sarayının yeni gelini Rajwa, daha çiçeği burnunda kayınvalidesi Rania'nın paylaştığı o nişan fotoğraflarında bile özgüvenli görüntüsüyle dikkat çekiyordu. Ön plana çıkan bir başka özelliği nişanlısı Hüseyin'den daha uzun boylu olmasıydı.

Ama bütün bunların ötesinde başka çarpıcı bir ayrıntı da var: Gelin Rajwa, kayınvalidesi Kraliçe Rania'ya tıpatıp benziyor. Hatta Rania'ya iki kızı İman ve Salma'dan bile daha çok benziyor.

ONA ORTADOĞU'NUN KATE MIDDLETON'I DİYORLAR

1994 doğumlu Rajwa, o nişan haberinin duyurulmasından sonra bir anda dünyadaki monarşi ailelerini yakından takip edenlerin ilgi odağına girdi.

Aslında fiziksel olarak hiç benzemese de uzun saçları, sıcak gülümsemesi, güvenli ve ölçülü duruşuyla İngiliz kraliyet ailesinin gözde gelini Prenses Catherine'e yani Kate Middleton'a benzetildi.

Hatta Prens Hüseyin'in nişanlısı Rajwa, bazı çevreler tarafından 'Ortadoğu'nun Kate Middleton'ı " olarak tanımlanmaya başladı. Tabii bunda nişan fotoğraflarından birinde Kate Middleton'ın Prens William ile nişanında giydiğine benzer bir elbiseyle kamera karşısına geçmesinin de etkisi var.

ÇOK ZENGİN BİR AİLENİN KIZI 

Nişan haberi duyurulduğunda genç kızla ilgili en çok bilinen ayrıntı Suudi Arabistanlı çok zengin bir iş insanının kızı olduğuydu.

28 Nisan 1994'te Riyad'da dünyaya gözlerini açan Rajwa ilk anda sadece varlıklı bir iş insanının kızı gibi görünse de durum tam olarak öyle değil. Ülkesinin önde gelen ailelerinden birine mensup.

Annesi,Suudi Arabistan Kralı'nın annesinin soyundan geliyor. Yani o kadar da sıradan bir ailenin kızı değil Rajwa. Büyük olasılıkla Ürdün veliaht prensi Hüseyin'e eş olarak seçilmesinin önemli nedenlerinden biri de bu.

MİMARLIK EĞİTİMİ ALDI

Beyrut Amerikan Üniversitesi'nden mezun olan babası Halid Bin Musaid bin Saif bin Abdulaziz Al Saif, inşaat mühendisi. Aynı zamanda önde gelen bir inşaat şirketinin kurucusu. Rajwa da babası gibi üniversite mezunu.

Onun gibi kendi ülkesi dışında tamamladı eğitimini. ilk ve ortaokulun ardından ABD'deki Syracuse Üniversitesi'nde mimari eğitimi gördü. Yani Ürdün sarayının gelini Rajwa, büyük olasılıkla mesleğini yapmayacak ama bir mimar.

Syracuse'deki eğitiminin ardından Los Angeles'a geçen Rajwa orada da Fashion Institute of Design and Merchandising'de eğitimini sürdürdü. O sırada bir yandan da bir mimarlık firmasında çalıştı. Ama sonra kader onun yolunu Prens Hüseyin aracılığıyla Ürdün sarayına ulaştırdı.

DÜĞÜN TARİHİ NEYE GÖRE BELİRLENDİ?

Hüseyin ile Rajwa'nın düğünü için 1 Haziran tarihinin seçilmesinin ayrı bir önemi var. Genç Prens'in annesi ve babası, Rania ile Abdullah, 10 Haziran'da 30'uncu evlilik yıldönümlerini kutlayacak. Bundan birkaç gün önce de aile yeni bir düğün heyecanı yaşamış oldu. 

GELİNLE AYNI MODACIDAN GİYİNDİ

Genellikle bu tür davetlerde yer almayan Kate Middleton ile Prens William, hem nikaha hem de sonrasında düzenlenen  düğüne katıldı. Middleton uçuk pembe renkli Eli Saab imzalı bir kıyafet giydi. Gelin Rajwa'nın nikahtaki gelinliğinin de aynı modacının imzasını taşıdığı dikkatlerden kaçmadı.

İngiliz kraliyet ailesinden Prenses Eugenie ve kocası Edoardo Mapelli Mozzi de düğündeydi. Hatta bir iddiaya göre Kate'in annesi Carole Middleton bile oradaydı. 

Kate ile William, nikahtan sonraki eğlenceye de katıldı. Kraliyet ailesi mensuplarının taç ve nişanlarını kullandığı gecede Kate'in başında kayınvalidesi Diana ile özdeşleşen Cambridge Lover's Knot tacı vardı.

Gelin ve damadın aileleri çocuklarıyla birlikte objektiflere poz verdi. Rajwa'nın ikinci gelinliği ise üzerindeki motifler nedeniyle sosyal medyada eleştiri konusu oldu.

Gelinin nikah salonuna girişi sırasında damat Hüseyin'in kardeşi Prens Haşim eşlik etti. Hüseyin'in kız kardeşleri Iman ve Salma ise Rajwa'nın nedimeliğini yaptı. Yürüyüş sırasında gelinin eteğini düzeltti iki kız kardeş. 

Hüseyin ile Rajwa'nın nikahtan sonra Amman sokaklarında halkı selamladığı araç 1984 yılında İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth ve kocası Philip'in ülkeyi ziyareti sırasında kullanılmıştı. İki yıl önce de Charles ile Camilla, Amman ziyaretinde bu araçla Amman sokaklarında tur atmıştı. 

Damadın annesi Kraliçe Rania, nikahta kol ve sırt kısmı altın rengi motiflerle süslü siyah bir elbise giydi. Kral ise takım elbiseliydi. Rania, akşamki partide ise pırıltılı giyindi.

Hollanda Kralı Williem Alexander ve Kraliçe Maxima düğünün konukları arasındaydı. 

ABD Başkanı Joe Biden'ın eşi Jill'e kızı eşlik etti.

 

Danimarka Veliaht Prensi Frederik düğüne eşi Prenses Mary ile katıldı.

İsveç Veliaht Prensesi Victoria ile eşi Daniel nikaha kol kola gitti.

Japon prensesler Takamado ve Tsuguko, geleneksel kıyafetleri içinde.

Bhutan Krallığı'nı düğünde Kraliçe Jetsun Pema ile Prenses Euphelma temsil etti. Onlar da geleneksel çizgiler taşıyan giysiler tercih etti.

İspanya'nın eski kralı Juan Carlos, yürümesiyle ilgili sorunlar yüzünden tekerlekli sandalye ile nikaha katıldı. Yanında eşi Sofia da vardı. 

             

2023-06-02T09:49:41Z dg43tfdfdgfd