ADANA'DA EğLENCE ILE LEZZET BULUşUYOR, FESTIVAL BAşLıYOR! VALILIK DUYURDU, TARIH BELLI OLDU

Adana, doğal güzellikleri ve tarihi yapılarının yanı sıra pek çok yöresel yemekleri ile de oldukça meşhur bir kent. Lezzetli yemekleri ile gelen misafirlerini ağırlayan şehirde, kültürel çeşitlilik mutfağına da yansımış ve ortaya harika yemekler çıkmış durumda. Adana Lezzet Festivali bu yıl 18-20 Ekim'de düzenlenecek.

Adana Valiliği tarafından organize edilen 8. Uluslararası Adana Lezzet Festivali, 18-20 Ekim'de gerçekleştirilecek. Valiliğin açıklamasına göre, Vali Yavuz Selim Köşger'in başkanlığında belediye ve oda başkanları ile diğer kurul üyelerinin katılımıyla festivalin hazırlık sürecinin ele alındığı üst kurul toplantısı yapıldı.

Köşger, burada, gastronomisiyle dünya çapında bilinirliği artan Adana'nın artık lezzet tutkunlarının rotasında yer aldığını, festivalin bu duruma büyük katkısının olduğunu belirtti.

Kentin ünü sınırları aşan lezzetlerini tüm dünyaya tanıtmak amacıyla 2017 yılından bu yana düzenlenen festivalin her geçen yıl zenginleşen içerikleriyle ülkenin en canlı, en dinamik organizasyonlarından biri haline geldiğini vurgulayan Köşger, eğlence ile lezzeti harmanlayan festivalin Adana'nın sıcakkanlı ruhunu, şehrin güzel atmosferini yansıtmayı başardığını anlattı.

ADANA KEBAP

Köşger, binlerce misafiri ağırlayan, konferanslarla yemek atölyeleriyle birçok ilke imza atan festivalin bu yıl 18-20 Ekim'de düzenleneceği bildirerek, "Tüm paydaşlarımızla büyük emekler vererek düzenleyeceğimiz festivalimizin her sene olduğu gibi bu yıl da göz dolduracağına eminim. Şimdiden gerek yurt içi gerekse yurt dışından misafirlerimizi lezzet dolu bir eğlenceye beklediğimizi ifade etmek isterim. 18-20 Ekim tarihlerinde rotanız Adana olsun." ifadelerini kullandı.

ŞIRDAN

Gurme olarak görülebilecek şehirler arasında yer alan Adana'da et yemekleri dikkat çekiyor. İşte Adana'ya gidip tadına bakmadan dönmemeniz gereken lezzetler...

Adana denildiğinde akla gelen diğer bir lezzet ise; Şırdan. Sakatat sevenlerin denediğinde tadına varamayacağı bir lezzet!

HUMUS

Yolu Adana'ya düşenler Humus yemeden dönerlerse pişman olabilirler.

BATIRIK

Bulgur, tahin ve fıstık gibi malzemelerin buluşmasıyla oluşan ve damakları çatlatan bir lezzet olan batırık Adana'yı ziyaret edenlerin tercihleri arasında yer alıyor.

SIKMA

Sıkma, Adana mutfağına ait enfes bir hamur işi. Oldukça pratik ve lezzetli olmasının yanı sıra, farklı malzemelerle de yapılabildiği için de her gün yeseniz sıkılmazsınız.

YÜSÜK ÇORBASI

Yüsük çorbasını bir de Adana'da deneyin. Bakın neler oluyor

FELLAK KÖFTESİ

İnce bulgurun salça, sos ve baharatlarla birleşimden oluşan bu yemek üstüne ince kıyılmış maydanozla servis edilir. Fellah köftesinin yedikçe daha çok yemek isteyeceğiniz bir lezzet olacağına eminiz!

ÇİĞER

Diyarbakır, Gaziantep ve Şanlıurfa'da da olan ve çok tüketilen bu ciğer kebabını bir de Adana'da deneyimleyin. Yanında soğan salatası da olursa tadından yenmez!

BİBERLİ EKMEK

FINDIK LAHMACUN

2024-07-10T05:14:19Z dg43tfdfdgfd