Aile

Trending:


Kaygı, depresyon ve okuldan uzaklaşma nedeni: Akran zorbalığı

Akran zorbalığı çocuklarda ciddi psikolojik sorunlara neden olabiliyor. Zorbalık yapan çocukların şiddet eğilimli, ani ve tahmin edilemez eylemlerde bulunduğunu ve bu çocukların da yardıma ihtiyaç duyduklarını söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Ayşen Köse, “Zorbalık yapan çocuklar, aslında çoğunlukla güçsüzlük ve utanç duyguları içindedirler. Okulların zorba çocuklara yanıtı ceza, okuldan uzaklaştırma gibi iyileştirmekten çok bastırmaya yönelik yöntemler...


Minik Kuzey "lego"larla sağlığına kavuştu

Minik Kuzey "lego"larla sağlığına kavuştu Kuzey, ilk çocukluk döneminden bu yana legolarla kendine adeta bir "dünya" inşa etti. Henüz birinci sınıfa yeni başladığında beyninde tümör teşhis edilen minik Kuzey, hastalığının tedavi aşamasında da bu yapı oyuncaklarıyla hayal dünyasını gerçeğe dönüştürdü. Hastalığı nedeniyle ameliyat olduktan sonra vücu...


Fabrikasının çatısına GES kurdu, elektrik giderini yarı yarıya azalttı

Muş'ta plastik bidon ve ambalaj ürünleri üretimi yapan Masum Özdemir, yıllık elektrik tüketiminin yarısını fabrikasının çatısına kurduğu güneş enerjisi santralinden (GES) karşılıyor.


MEB, Cumhuriyet'in 100. yılına özel "Maarifin Yüz Akı" e-dergisi hazırladı

MEB, Cumhuriyet'in 100. yılı kutlamaları çerçevesinde gerçekleştirilen etkinlikler kapsamında, hayal gücü sınır tanımayan öğrenci ve öğretmenlere ait başarı hikayeleri ile iyi uygulama örneklerinin yer aldığı "Maarifin Yüz Akı" e-dergisini hazırladı.


Şaşılık ve göz tembelliğinin tedavisinde 3 yaş kritik öneme sahip

Türk Oftalmoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Huban Atilla, 3 yaşa kadar göz yapısı ve görme duyusunun hızlı geliştiğini belirterek, "Tanısı çocukluk çağında konulduğunda şaşılık ve göz tembelliğini tedavi edebiliyoruz." dedi.


Çin’den sonra Türkiye’de de görüldü

Çin'in İç Moğolistan Özerk Bölgesi'ndeki bir çiftlikte 12 gün boyunca durmadan daire çizerek dönen koyunların görüntüsünün bir benzeri Afyonkarahisar’da yaşandı. Koyunların döndüğünü gören sürü sahibi ise hayvanları önce dron ile görüntüledi, ardından koyunların telef olmaması için çemberi bozdu.


OnePlus 12’nin yeni tanıtım görsellerini paylaştı

Biz heyecanla beklenen bu telefonun resmi olarak tanıtılması için beklerken, telefona dair sızıntılar da üst üste gelmeye devam ediyor.


Konya Tropikal Kelebek Bahçesi 8 yılda 3 milyon ziyaretçiye ulaştı

Yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Avrupa'nın en büyük kelebek uçuş alanına sahip Konya Tropikal Kelebek Bahçesi'ni açıldığı 2015'ten bugüne kadar 3 milyondan fazla kişi ziyaret etti.


Fransız antropologtan vefa örneği

Fransız insan bilimci (antropolog) Victor Dallant, 43 yıl önce fotoğraflarını çektiği çocukları bulmak için bir kez daha Erzurum’a geldi ve şehri adım adım gezdi.


"Parayla mutluluk olur mu" sorusunun yanıtı belli oldu!

"Para mutluluğu satın alır mı?" sorusunun yanıtı belli oldu. Yapılan araştırmada, Amerikalıların yüzde 60'ı paranın mutluluk getireceğine inanıyor. Mutluluk için gereken para ise en az 1 milyon dolar. ABD merkezli araştırma şirketi Empower, "Finansal Mutluluk Raporu"nu yayımladı. Ankete katılan Amerikalıların yüzde 60'ı paranın mutluluğu satın alab...


Mudanya’da dere taştı, dükkanlar çamur deryasına döndü

Bursa’da etkili olan lodos ve sağanak yağmur, önüne ne varsa kattı götürdü. Dereler lodos sebebiyle devrilen ağaç dallarıyla tıkandı, taşan sular dükkanlara doldu. Güzelyalı Mahallesi'nde ise bir sitenin istinat duvarı çöktü.


Antik tiyatroda bulunan küpün sırrı çözüldü

Antik tiyatroda bulunan küpün sırrı çözüldü


Altın fiyatlarında son durum

Altın fiyatlarında yüksek seyir devam ediyor


Tekstil fabrikası değil kadın kooperatifi

Kayseri’nin Talas ilçesinde tekstil ürünleri üreten Maharetli Eller Kadım Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi üyeleri, tekstil fabrikalarına taş çıkartıyor.


Cesetleri çarşafa sarılı bulunmuştu! Katil kaçtı!

Cesetleri çarşafa sarılı bulunmuştu! Katil kaçtı! Muğlada olay, önceki gün saat 16.00 sıralarında Bodrum İçmeler mevkii Tavşanburnu yolu kenarındaki sarp arazide meydana geldi. YAKINLARI HABER ALAMADI EVE GİTTİ Bodrumda yaşayan ve gayrimenkul işi yapan Irina Dvizova (42) ile kızı Dayana Dvizovanın (15) yakınları anne-kıza 23 Kasımda ulaşmayınca Kon...


Yozgat'ta Arabaşı Geleneği Devam Ediyor

Yozgat'ta havaların soğumasıyla birlikte, her yıl olduğu gibi yöresel mutfak kültürü arabaşı, vatandaşları aynı sofrada bir araya getirmeye başladı. Arabaşı, kış mevsiminin vazgeçilmezi olan sıcak çorba ile soğuk hamurdan oluşuyor. Ayrıca arabaşı, gribal enfeksiyonlara karşı vücut direncini artırmasıyla da biliniyor.


"Masalsı kent" Rovaniemi, ziyaretçilerini bekliyor

Yılın belirli dönemlerinde gerçekleşen doğa olayı "Kuzey ışıklarını" görmek isteyen turistlerin önemli güzergahları arasında yer alan Finlandiya'nın kuzey kutup dairesindeki Lappi bölgesinde bulunan Rovaniemi kentinde kar yağışı ve soğuk hava etkili oluyor.


Kötü Uyku Düzeni Kalp Rahatsızlıklarına Neden Oluyor

Düzensiz uyku ve sağlıksız beslenmenin hipertansiyon ve kalp hastalıklarına neden olduğunu belirten uzmanlar uyarıyor.


Uzman isim uyardı: Meme kanserinde erken teşhis önemli

Meme kanserinin erken teşhisinin tedavinin başarılı olmasında önemli bir etken olduğunu belirten Onkolog Doç. Dr. Özlem Yersal, bu nedenle 40 yaşından sonra kadınların mutlaka tarama programlarına dahil olması gerektiğini söyledi.


İstanbul İçin Son Çağrı 76 ülkede Top 10 listesinde, 13 ülkede ilk sırada

Yıllar sonra Beren Saat ve Kıvanç Tatlıtuğ’u bir araya getiren İstanbul İçin Son Çağrı, 24 Kasım Cuma günü izleyici ile buluştu. Film 76 ülkede Top 10 listesinin üst sıralarında yer alırken, 13 ülkede ise 1 numara olmayı başardı.


BEBKA’nın desteklediği 18 teknoloji girişimi, Helsinki’de dünya sahnesinde

Dünyanın en prestijli girişimcilik etkinliklerinden Slush, BEBKA’nın da desteklediği teknoloji girişimlerine ev sahipliği yapıyor. 18 seçkin girişim, Helsinki’de teknolojik ve inovatif çalışmalarını sergileme fırsatı buluyor.


Aydın’da masalsı sonbahar ve kış manzaraları

Ünlü seyyah Evliya Çelebi’nin ‘Gök kubbenin altındaki en güzel yeryüzü’ diye tabir ettiği Aydın’da dağlarda yaşanan kış manzarası ovalarda da sonbahar manzaraları görenleri mest ediyor. Oluşan güzelliği görüntülemek için pek çok kişi hafta sonlarını dağlarda geçirirken, kartpostallık manzaralar objektiflere bu şekilde yansıdı.


Kolunu kaybeden eşinin işini devralan kadın, elektrikli ev eşyaları tamir dükkanı işletiyor

Van'da, elektrikli ev eşyaları tamir dükkanı işleten eşi Ziya Curga'nın sağ kolunu kaybetmesi üzerine mesleği devralan Nazime Curga, birçok elektrikli ev aletinin tamirini yaparak geçimini sağlıyor. Curga, aynı zamanda 4 öğrencisini bu şekilde okutuyor.


Geleneksel ’sembüsek’ yemeği Mardinlilerin vazgeçilmezi

Mardin'e özgü "sembüsek" yemeğinden vazgeçemeyen vatandaşlar, haftada bir yemeğe sofralarında yer veriyor.


Vakalar en sık 30-34 yaşlarında görülüyor! HIV'in bulaşma yollarına dikkat! HIV'den korunma yolları

HIV virüsü ile bulaşan AIDS hastalığının kan, meni ve genital sekresyonlar ile temastan korunarak önlenmesinin mümkün olduğunu söyleyen Dr. Abdullah Umut Pekok, “Tek eşlilik ve korunmalı cinsel ilişki, HIV bulaşını önler. Ayrıca, uyuşturucu madde kullanımından veya ortak enjektörlerin kullanımından kaçınılması da HIV bulaşı riskini önler. HIV ile enfekte hamilelerin, bebeklerine HIV geçişini önlemek için mutlaka hekim kontrolünde olmaları...


Menemenli kadınlar Türkiye’yi geziyor

Menemen Belediyesi, Cumhuriyetin 100. yılı kapsamında kültür gezileri düzenlemeye başladı. Kadınlara yönelik gezilerde, kültürel ve tarihi açıdan önemli; Çanakkale, Bursa, Ankara ve Konya şehirleri rehber eşliğinde katılımcılara tanıtılıyor.


Bisiklet tamirhanesinde yangın

Bisiklet tamirhanesinde yangın Adem AKALAN/ANTALYA, (DHA)- ANTALYA'da bisiklet ile elektrikli bisiklet tamiri yapılıp, ürünleri satılan dükkanda çıkan yangında maddi zarar meydana geldi. Yangın, saat 09.30 sıralarında Muratpaşa ilçesi Zerdalilik Mahallesi Burhanettin Onat Caddesi üzerinde bulunan, bisiklet ile elektrikli bisiklet tamiri yapılıp, ür...


Selin Irmak KAÇMAZ Kiracının evi bir başkasına kiraya vermesi yasal mı?

Bir ev sahibisiniz ve dairenizi kiraya verdiniz. Bir süre sonra kiracınızın orada yaşamadığını çünkü evi bir başkasına kiraladığını öğreniyorsunuz. ‘Alt kiralama’ olarak tanımlanan, kiracının evi başkasına kiralama durumu, son dönemde yaşanan kiracı-ev sahibi sorunlarından bir tanesi. Peki bu yasal mı?


İnegöl'de nadir görülen fahr sendromu hastası kalsiyum tedavisiyle iyileşti

Bursa'nın İnegöl ilçesinde, kalsiyum ve fosfor metabolizma bozukluğu sonucu gelişen nadir fahr sendromu hastalığına yakalanan kişi, kalsiyum tedavisiyle iyileşti. İnegöl Devlet Hastanesi'nde yapılan tetkikler sonucunda fahr sendromu teşhisi konulan hastaya tedavi uygulandı. Hastanın kalsiyum seviyeleri normale döndü ve bilinç durumu düzeldi.


Hatay’da aç kalan domuz sürüsü mahalleye indi

Hatay'da aç kalan domuzlar yemek aramak için mahalleye indi.


Cips hırsızı köpek kamerada

Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde bir köpek, büfenin önündeki tezgahtan cips çalarak yol kenarında yedi. O anlar kameraya yansıdı.


"Yedi Uyuyanlar" ve "Zeus" mağaraları turizme katkı sağlıyor

İzmir'in Selçuk ilçesindeki Efes Antik Kenti yakınlarında Panayır Dağı eteklerinde bulanan "Yedi Uyuyanlar Mağarası" inanç turizmi için bölgeye gelenleri ağırlıyor.


5 ejderha gücünde olacaksınız! Yeşil tozu meyve suyu ve yoğurda katıp tüketebilirsiniz! Spirulina nedir ?

Spirulina içerisinde bol miktarda vitamin ve mineral bulunuyor. Spirulina sporcular için olduğu kadar her birey için ideal. Kas gücünü artıran, bağışıklığı güçlendiren spirulina faydaları neler?


Sivas'ta Sokak Hayvanlarına 5 Yıldızlı Bakım

Sivas Belediyesi bünyesindeki Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi, çetin geçen kış şartlarında 1100 sokak hayvanına modern tesiste 5 yıldızlı hizmet veriyor.


KOAH’ın en iyi çözümü ‘hiç yakalanmamak’

İç hastalıkları uzmanları kronik bir solunum hastalığı olan KOAH hastalığı için uyarıda bulunarak, "KOAH hastalığının en iyi çözümü hiç yakalanmamaktır. Sigara gibi zararlı maddelerden uzak durun" dediler.


Bu çorba içilmiyor, yutuluyor

Yozgat’ın yöresel lezzetlerinden olan ve kış mevsiminde özel olarak hazırlanan hamuru ile birlikte yutulan arabaşı çorbası, kış sofralarında vatandaşları bir araya getiriyor.


Fabrikatör devlet sanatçısı istiridye kabuklarını sanat eserine dönüştürüyor

Kayseri'de 63 yaşındaki Sedat Erdem, mobilya fabrikasındaki odasında istiridye kabuklarını kıl testere ile keserek sanat eserleri ortaya çıkarıyor.


Meslek fabrikası eğitimlerinde sertifika heyecanı

Efes Tarlası Yaşam Köyü’nde düzenlenen tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği eğitimi tamamlandı. 72 saat süren eğitimde 13 kursiyer sertifikalarını aldı.


Ayılar önlem dinlemiyor: Toprağı kazarak içeri girdi, kovanlara zarar verdi

Kastamonu’nun İnebolu ve Cide ilçelerinde ayılar, kovanlara zarar vererek balları yedi, arıları telef etti. İnebolu ilçesinde ayının alınan tüm önlemlere rağmen kovanlara ulaştığını gören vatandaş büyük şok yaşadı.


Malatya'da sonbahar renkleri

Malatya'nın doğal güzellikleriyle öne çıkan Arapgir Kozluk Çayı, Kömürhan Köprüsü ve çevresindeki dağlar, sonbahar ile birlikte farklı güzelliğe büründü.


Karaisalı'da sel, hayatı olumsuz etkiledi

Karaisalı'da sel, hayatı olumsuz etkiledi Güven ÖZGÜL/KARAİSALI(Adana),(DHA)-ADANA'nın Karaisalı ilçesinde meydana gelen sel nedeniyle tarım arazileri zarar gördü, çok sayıda küçük ve büyükbaş hayvan telef oldu. İlçeye bağlı Kuzgun Mahallesi'nde gece 02.00 sıralarında etkili olan sağanak, sele dönüştü. 3 metreye kadar yükselen yağmur suları vatanda...


Hadi gidelim

Çocuk oyunları, müzikaller, festivaller ve daha fazlası hafta sonu farklı şehirlerde minikleri bekliyor.


Akdeniz Üniversitesi'nde Uluslararası Arkeoloji Öğrencileri Sempozyumu

Akdeniz Üniversitesi, mart ayında düzenlenecek Uluslararası Arkeoloji Öğrencileri Sempozyumu'na ev sahipliği yapacak. Sempozyuma yurt içi ve dışından 600'den fazla öğrenci katılacak.


Divriği Kalesi’nde 2 bin yıllık obje bulundu

Sivas’ın Divriği ilçesinde 2008 yılında başlayan ve yaklaşık 10 yıl süren arkeolojik kazıların sona ermesiyle gün yüzüne çıkan tarihi objeler sergilenmeye başlandı.


Sağlık sorunlarıyla mücadele eden Tanyeli'den ameliyat sonrası ilk açıklama!

Eşi ile birlikte Avusturya'da yaşayan Tanyeli'ye geçtiğimiz mayıs ayında pankreas kanseri teşhisi konulmuş; ünlü dansöz vakit kaybetmeden tedaviye başlamıştı.


Gölcük Tabiat Parkı kuvvetli rüzgarın devirdiği ağaçların kaldırılmasının ardından yeniden ziyarete açıldı

Bolu'daki Gölcük Tabiat Parkı, kuvvetli rüzgar nedeniyle devrilen ağaçların kaldırılmasının ardından yeniden ziyaretçilerini ağırlamaya başladı.


Vali öğrencilerle sırada oturup kitap okudu

Bilecik Valisi Şefik Aygöl, BİL-EN (Bilecik Eğitimde Nitelik ve Vizyon) Projesi çerçevesinde Merkez Kozabirlik İlkokulu öğrencileri ile birlikte kitap okudu.


Bölge halkını heyecanlandıran kalıntının yağ küpü olduğu anlaşıldı

Tokat'ın Zile ilçesinde bulunan antik tiyatro alanında yapılan kazı çalışmalarında halk arasında içinde altın olduğu söylenen kalıntının yağ küpü olduğu anlaşıldı. Ekipler tarafından özenle açılan küpün içerisinden ise toprak çıktı.


Lodos fırtınası sonrası sahiller tonlarca çöp ve odun parçası ile doldu

Balıkesir’in Edremit ilçesinde son iki günden yaşanan lodos fırtınası, sağanak yağış ve dere taşkınları sonrasında ilçenin önemli turizm merkezlerinden birisi olan Altınkum sahili denizin taşıdığı tonlarca çöp ve odun parçaları ile tamamen kaplandı.


Bir dönem güzellik merkezi işleten Nihat Doğan: Günde 200 ile 500 lira arası kazanıyordum

Nihat Doğan, 2021 yılında güzellik merkezi alarak farklı bir sektöre yatırım yapmıştı. Açılışına Bülent Ersoy, Cengiz Kurtoğlu gibi ünlü isimleri davet eden Doğan bir yıl sonra da dükkanı devretmişti.